Dve posebni slavljenki
V okviru Dnevov evropske kulturne dediščine 2020 so v torek v Rokodelskem centru domače in umetnostne obrti na Mestnem trgu v Škofji Loki odprli razstavo visokokakovostnega pohištva iz masivnega lesa, ki ga izdeluje mizar Anton Kosmač. Z odgovornostjo varuje in ohranja dediščino naših prednikov, hkrati pa s pomočjo tradicionalnih mizarskih tehnik izdeluje sodobno pohištvo in tako združuje preteklost s sodobnostjo. Vsak njegov izdelek je unikat, izdelan po meri naročnika in iz najboljšega kosa lesa. Prvič se z njimi predstavlja na samostojni razstavi.
»Že kar nekaj časa se ukvarjam z mizarstvom, nabralo se je že veliko izdelkov. Nedavno sem se včlanil v sekcijo DUO, katere člani imajo tukaj razstave, in tokrat se predstavljam jaz. Tega sem vesel. Nikoli sicer nisem razmišljal, da bi imel razstavo, se mi pa zdi dobro, da ljudem tudi na takšen način predstavim svoje delo in ne zgolj na spletu. Vsi ti izdelki že imajo lastnike, zato sem strankam hvaležen, da so jih odstopili za čas razstave,« je povedal Anton Kosmač. V svoji mizarski delavnici na Hotavljah v Poljanski dolini, od koder prihaja, se že skoraj dvajset let ukvarja z obrtniškim mizarstvom. Po srednji lesarski šoli se je zaposlil v lesnem podjetju, kjer je, kot pravi, pridobival predvsem izkušnje z delom na strojih, medtem ko je ročne spretnosti razvijal v domači delavnici. Po olimpijskih igrah v Rio de Janeiru se je podal na lastno obrtniško pot. »Ustvarjam tako replike kot moderne kose pohištva iz naravnega lesa. Ročno izdelam klasične lesene vezne elemente, rezbarske detajle po izbiri, izdelke domače umetnostne obrti in druge izdelke iz naravnega lesa po željah naročnika,« pravi. Replike tradicionalnih kosov pohištva: garderobna omara v staronemškem stilu, mentrga, na katero je zelo ponosen, saj je bilo dve tretjini dela ročnega, zibka, ki jo je naredil za prvega sina, skrinja ter sodobni kosi, kot so pisalna miza, klubska mizica in nočna omarica, so obiskovalcem na ogled na razstavi. Izdelki so iz različnih vrst lesa. Tradicija in delo naših prednikov mu veliko pomeni. »Stare, že izrabljene kose pohištva restavriram po postopkih, ki so jih uporabljali že naši dedje in ki jih danes obvladamo redki mojstri. Stare kose poustvarjam in izdelam repliko želenega lesenega izdelka. Z restavriranjem sem se veliko naučil. Ko sem razdiral stare kose, sem namreč spoznaval njihovo izdelavo. In kot že rečeno, te stare mizarske tehnike uporabljam tudi pri novih kosih,« je še povedal mizar, ki sedaj živi v Zgornji Luši v Selški dolini. Ima dva sinova, stara dve leti in pol leta. Kot pove, čas, ki mu ostane, največkrat raje preživi z družino, kot da bi obul tekaške copate. Še vedno pa rad teče. Rad pa ima tudi les in delo v delavnici: »Vesel sem, ko iz rok dam kvaliteten izdelek. Kvaliteta je zame na prvem mestu. In to je naravni les. Iverke enostavno ne prenesem. Masivni les prinaša več svobode pri izdelavi in tukaj se izrazi tudi talent.«
Masivno pohištvo izdeluje za slovenski trg. »Naročil je dovolj. Ljudje vedno bolj cenijo pohištvo iz masivnega lesa. Opremljanja svoje hiše še nisem končal, bo pa v celoti v njej prav masivno pohištvo. Je dražje, a po mojem mnenju odlična naložba. Če bi moral izbrati en sam prostor, bi za opremo iz masivnega lesa – iz cemprina – izbral spalnico. To je vrsta višinskega bora, ki je prijetnega vonja, ki se ohranja dlje časa in med drugim blagodejno vpliva na spanec. Izbral bi ga tudi za otroške sobe,« pove Kosmač. Tako kot je imel visoke cilje v športu, jih ima tudi na obrtniški poti: »Izdelovati čim bolj kvalitetne, kompleksne izdelke in jih tudi uspešno prodajati. Ni nas veliko v Sloveniji, ki delamo na takšen način. Izdelki pa so neuničljivi, za dvesto let.«
Ob odprtju razstave je potekal tudi kratek program, izdelki Antona Kosmača pa bodo na ogled do 24. oktobra. V njih se zrcalijo izjemna prefinjenost, lepota in uporabnost.