Anja Kranjc v svoji umetnosti raziskuje, kar je v nas človeškega. / Foto: Igor Kavčič

Kar je v nas človeškega

Prejemnica velike nagrade na lanskem Mednarodnem festivalu likovne umetnosti kiparka Anja Kranjc se v Kranj vrača z dvema umetniškima cikloma, slikarskim Utelešanje divjine in kiparskim Nevidno vidno.

Anja Kranjc je na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani diplomirala leta 2008 in tri leta kasneje magistrirala z nalogo Medprostor bivanja in razstavo v Belo pri prof. Matjažu Počivavšku in dr. Igorju Škamperletu na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Doslej je ustvarila sedem javnih kiparskih postavitev, poleg kiparstva se ukvarja še s slikarstvom, risbo, ilustracijo, keramiko in pedagoškim delom. Za svoje delo je prejela že več nagrad. Živi in ustvarja v Vipavi.

Kranj – Na devetem Mednarodnem festivalu likovnih umetnosti, ki se je lansko jesen odvijal pod naslovom Lepljenka, kolaž, asemblaž: Reciklirane zgodbe, je osrednjo veliko nagrado (grand prix) prejela kiparka Anja Kranjc. Mednarodna strokovna žirija jo je nagradila za vrhunsko izražanje na področju asemblaža, kiparstva in spajanja različnih elementov, ki gradijo končno kiparsko stvaritev. Ob tem je žirija prepoznala odličnost v usklajevanju med klasičnim in sodobnim pristopom ter mojstrsko poznavanje in obvladovanje različnih materialov pri avtoričinem umetniškem snovanju. Nagrajenki po tradiciji v naslednjem letu sledi razstavni termin v Mali galeriji, ki ga tokrat v sodelovanju z Gorenjskim muzejem dopolnjuje dodana razstava v kletni Galeriji Mestne hiše.

Kiparka Anja Kranjc – kot je dejala, je bila ob več kot sto sodelujočih avtorjih na zadnjem festivalu nemalo presenečena, hkrati pa zelo vesela nenadejane nagrade – je v Kranj pripeljala, lahko bi rekli, kar dve razstavi, ki pa na neki način tvorita celoto njenega ustvarjalnega kreda. Ta namreč temelji na poglabljanju v človeško bit; v kompleksnosti človekovih čustvenih svetov in različnih psiholoških stanj Kranjčeva raziskuje in skozi likovnost izraža svoje poglede na svet.

Vidimo, kar je očem nevidno

V kletni Galeriji Mestne hiše si ogledujem kipe iz cikla, ki ga je kiparka poimenovala Nevidno vidno. Ustvarja jih od jeseni 2019 naprej, z njimi je tudi navdušila festivalsko galerijo, dodala pa jim je še nekaj novih. Potrdi občutek, da se osem figur (teles) v kletnem prostoru počuti dobro. Predstavljajo se nekoliko nenavadnih oblikah in podobah. Kot da nam o sebi želijo povedati več, kot lahko v tistem hipu vidimo.

»K sodelovanju sem povabila ljudi, ki jih poznam, sorodnike, prijatelje, znance, ki so se odzvali. Naredila sem odlitke njihovih dlani, pri nekaterih tudi stopal, in jih v nadaljevanju zmodelirala tako, kot jih jaz občutim. Pri tem so lahko sodelovali, povedali, ali se tudi sami vidijo na tak način, bi mogoče kaj spremenili …« pripoveduje Anja Kranjc; da njen namen ni ustvariti realistične zunanje podobe. »To, kar vidite, je nevidno telo, občuteno telo. Notranje človeško sem obrnila navzven.« Pri tem uporablja različne materiale, kipe gradi v tehniki kolaža, saj so telesa sestavljena iz koščkov občutij, življenja, spominov, kot jih v posameznih osebah prepoznava kiparka.

Uporablja vosek, pesek, mavec, kose blaga, druge različne predmete, ki so last portretirancev, kipe lahko tvorijo veje, rogovje … »Vsak predmet ali material ima svoj pomen. Vosek je na primer topel in mehak, tak je tudi tisti človek, mavec na prvi pogled deluje trdno, a je krhek, drobljiv, pesek predstavlja sledi, ki jih pustimo, a se počasi zabiršejo. Govorim o minljivosti in o našem odnosu do nje. Zanima me, kako minljivost vpliva na ljudi. To, ali smrt zanikamo ali se je zavedamo, zagotovo vpliva na naše siceršnje življenje.« Kot angažirana umetnica meni, da smo smrt potisnili nekam daleč proč, s tem pa se je še bolj razvil kapitalizem, pohlep za denarjem. Kapitalizem nas ves čas usmerja proč od smrti, da pozabimo, da smo minljivi. »Nekoč so bila plemena ves čas blizu smrti in so zato živela drugače. Zdaj je – še posebej v času pandemije – ves čas prisoten strah pred smrtjo.«

Pri kipih poudarja tudi občutljivost pri ljudeh, ki je ne razume kot nekaj slabega. Da si dovolimo biti občutljivi in s tem človeški, odprti drug do drugega, nas dela manj vodljive in bolj samosvoje. »Takrat naredimo, kar sami mislimo, da moramo, in ne tistega, kar hočejo drugi.«

Tu je na ogled še prostorska instalacija z naslovom kapljice. Kapljice iz brona delujejo kot nekakšni zarodki. »Kapljice, ki kapljajo z dreves, z neba se na koncu stopijo z zemljo, od koder zrase novo drevo idej. Kapljice so prinašalke življenja, svetlobe, novega ...«

V iskanju divjine v nas

V Mali galeriji nas kiparka preseneti s platni velikega formata. Pove, da gre za cikel z naslovom Utelešanje divjine, ki ga ustvarja sočasno s kiparskim ciklom. Če pri kipih avtorica z različnimi materiali predstavlja značaj portretirancev, če kipe lahko obhodimo, potem pri slikah poudarja, da je takrat, ko gremo v naravo ali pa smo v družbi ljudi, meja ves čas zabrisana. »Na primer naša koža je fizična meja, zavedno obstajajo energije, duhovne sfere, preko katerih prehajamo eden v drugega. Ko gremo v gozd, recimo občutimo vse, kar nas obdaja, se umirimo in postanemo bolj podobni drevesu, naravi, pticam ...« ob slikah pripoveduje sogovornica. Figure, običajno gre za podobo deklice, se stapljajo z gozdno pokrajino. Kot da nam želi povedati, naj utelesimo to divjino, ki v naš poišče pristno, občutljivo in vedno znova manj vodljivo.

»Vprašajo me, ali sem v svojih razmišljanjih družbeno kritična. Seveda sem, a ne ker bi to morala biti, ampak zato, ker me to vodi v razmišljanju in ustvarjanju.« Ali kot zapiše umetnostna zgodovinarka Ana Debeljak: »S svojo družbeno angažirano umetnostjo opozarja na kapitalistično preplavljen svet, ki v ospredje postavlja nedosegljive ideale in predmete, ki jih posedujemo, in ne življenj, ki jih živimo in čutimo. S krhkostjo naj bi si ljudje dovolili živeti življenje brez vsiljenih norm, ki jih prinaša potrošništvo.«

Anja Kranjc ima še mnogo zamisli za kipe in slike. »Cikel še ni končan, pravzaprav je to šele začetek,« pove kiparka, ki tja v prve dni junija s svojimi umetniškimi deli, kipi in slikami, gostuje v Kranju. V iskanju človeškega v soljudeh in nas samih je ogled še kako priporočljiv.

Oddajte svoj komentar

Kranj 20°

pretežno oblačno
vlažnost: 78 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

17/25

ponedeljek

17/26

torek

12/22

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

RAZSTAVE / Jesenice, 2. julij 2024

Razstava foto kluba iz Nemčije

IZLETI / Kranj, 2. julij 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 2. julij 2024

Kolesarjenje DU Kranj

IZLETI / Cerklje, 2. julij 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. julij 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Kranj, 6. julij 2024

Na Goteniški Snežnik

 

 
 

 

 
 
 

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 04:18, 1. julij

JEK2 bo s proizvodno ceno 180€/MWh (upajmo) konkurenčna samo v zimskem času. Cena iz amortiziranega NEK-a je 40€/MWh. Se bojim, da bo JEK2 nasedel projekt kot TEŠ6.

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:27, 28. junij

JEK2 ja. Samo pri hidroelektrarnah naj ostane, in še veliko manjših naj se zgradi. Enako TEŠi. Časi so taki, da moramo imeti različne vire. ...

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 19:40, 26. junij

zarad mene mamo lahko še več nukleark, ampak potem hočem da podremo tudi nekaj hidroelektrarn in ne gradimo novih. pa ne smemo pustiti da to...

Preureditev območja na Planini / 17:58, 26. junij

Pri toplarni na Planini poleg cestne povezave s Supernovo, naj bi zgradili še cca 70 parkirnih mest? Mogoče podzemna.

Kranjska Severna vrata bo gradilo podjetje Dolnov / 17:53, 26. junij

Kar posledično pomeni, če se tako mudi z omenjeno gradnjo, da v Kranju ne bo regijske bolnice?
Mogoče bo pa prej zgrajena avtobusna postaja? Mogoče celo v Kranju!

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:31, 26. junij

Jek2? Vsekakor za. Vendar brez Hrvatov in brez GEN. Jek2 naj sama prodaja proizvedeno elektriko po proizvodni ceni plus amortizacija samo domačim odjemalcem.

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:24, 26. junij

Jek2? Na vsak način, vendar brez Hrvatov in brez GEN-I. Naj proizvedeno elektriko prodaja kar sam Jek2 brez posrednikov samo domačim odjemal...