Foto: Gorazd Kavčič

S prihodnjim tednom PCT pogoj nujen za udeležbo na dogodkih in shodih, skrajšana veljavnost negativnih testov

Ljubljana – Od ponedeljka bo pogoj PCT (prebolevniki, cepljeni, testirani) veljal za udeležbo na dogodkih in shodih, je danes določila vlada. Organizatorji dogodkov oz. shodov bodo dolžni preverjati izpolnjevanje pogoja, je na novinarski konferenci dejala Maja Bratuša. Napovedala je tudi skrajšanje veljavnosti negativnih testov na okužbo s koronavirusom.

Organizatorji javnih prireditev ali javnih shodov pa tudi organizatorji športnih in kulturnih prireditev bodo morali ob vstopu na prireditev oziroma shod preveriti, ali udeleženci izpolnjujejo pogoj PCT. Osebi, ki teh pogojev ne izpolnjuje, udeležbe na prireditvi oziroma shodu organizator ne dovoli, je pojasnila Bratuša. V skladu s tem je vlada spremenila vsebino odlokov, ki bodo veljali do 1. avgusta.

Glede na današnjo odločitev vlade pa bo od 23. avgusta za zaposlene v tistih dejavnostih, kjer je za necepljene oz. neprebolevnike obvezno testiranje, veljavnost testov krajša kot doslej. Po besedah Bratuše bo veljavnost negativnega hitrega testa 48 ur od odvzema brisa in 72 ur od odvzema pri PCR testu, kot to velja na primer za prehajanje meje.

»Gre za povsem strokovno odločitev, saj je negativen izvid hitrega testa zanesljiv le 48 ur, PCR pa 72 ur, kasneje se zanesljivost zmanjša. Ko imamo cepljenje, ni razloga, da bi bila v delovnih organizacijah veljavnost hitrega ali PCR testa drugačna kot drugod, kjer velja pogoj PCT,« je pojasnila vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar. Pogoj PCT ostaja za tiste profile zaposlenih, ki imajo stike s strankami. Kdo bo kril stroške za opravljanje hitrih testov za necepljene zaposlene, pa Logarjeva še ne ve.

Poudarila je, da je sistem PCT po eni strani zagotovilo, da so tisti, ki se udeležijo prireditve, varni in ne bodo zboleli. Poleg tega se zagotavlja vzdržnost zdravstvenega sistema, ko ljudje ne zbolevajo. »Ne gre za to, da bi komur koli hoteli nalagati dodatno delo ali oteževati pogoje poslovanja,« je zagotovila, ampak je cilj PCT pogoja zagotavljanje varnosti in zdravja. Zato upa, da bodo organizatorji prireditev dobronamerno vzeli to omejitev in kot del nove realnosti.

Izpolnjevanje enega od PCT pogojev bodo lahko preverjali prek mobilne aplikacije, ki jo je razvil Nacionalni inštitut za javno zdravje. Tako se bo na aplikaciji izpisala QR koda, ne pa kakšni osebni podatki, niti to, kater pogoj PCT posameznik izpolnjuje.

»Brez sistema PCT si ne predstavljamo, da bi lahko varno izvajali dejavnosti tudi jeseni, ko se pričakuje porast tudi drugih okužb,« je opozorila. Po njenih besedah je prevladujoča različica novega koronavirusa delta bolj kužna, zato je treba še bolj poskrbeti, da ne bo prišlo do širjenja virusa.

Ob tem je Logarjeva ponovno pozvala k cepljenju proti covidu-19. Opozorila je, da je precepljenost med najranljivejšimi, to je med oskrbovanci domov za starejše, visoka. Zato odtlej kakšnih izbruhov v domovih ni bilo, če pa se je starostnik vseeno okužil, pa je prebolel covid-19 z lažjo obliko in hospitalizacija ni bila potrebna. Prav tako ob cepljenju starostnikov v domovih niso beležili kakšnih hujših stranskih učinkov.

Če je cepivo varno in učinkovito za ranljivo skupino, »smo lahko toliko bolj prepričani, da bo cepivo učinkovito in varno tudi za ostale,« je dejala. Cepljenje je možnost, ki jo je treba po njenem mnenju izkoristiti. Gre za metodo, ki je najbolj učinkovita za preprečevanje okužb, ne le covida-19, ampak tudi denimo tetanusa in davice. Spomnila je, da smo prav s cepljenjem v preteklosti uspeli izkoreniniti črne koze in skorajda tudi otroško paralizo. Zato upa, da se bomo na podlagi izkušenj s cepljenjem iz preteklosti odločili tudi za cepljenje proti covidu-19.

Hkrati je pozvala vse, ki odhajajo na dopust, naj se tam varno obnašajo, saj je virus prisoten tudi na počitnicah. Prav tako naj povratniki z dopusta ne pozabijo na varnost tistih, h katerim se vračajo z dopusta.

Po njenih besedah odloki stopijo v veljavo v ponedeljek, globe za neupoštevanje odlokov pa naj bi se gibale od 400 do 1000 evrov.

Oddajte svoj komentar

Kranj 21°

oblačno
vlažnost: 84 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

15/26

sreda

12/27

četrtek

13/30

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

RAZSTAVE / Škofja Loka, 24. julij 2024

Razstava Martina Ramoveša

PRIREDITVE / Britof, 25. julij 2024

Na ogled predstave Čevljar Baron

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 28. julij 2024

Romarska maša

IZLETI / Kranj, 1. avgust 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Kranj, 3. avgust 2024

Planinski dan invalidov

 

 
 

 

 
 
 

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 06:47, 22. julij

Pričakoval bi, da bi analizo in expertizo Gorenjci, zgornji, spodnji, osrednji, skratka Kranjci. Tko se je pa ta vlada zatekla k Primorcem. ...

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 23:18, 20. julij

Jest se sploh čudim, kako nekomu pride na misel, bolnišnico v Radovljico. No, ideja je že nekaj let stara, tako, da kot se tu pravi, da novi...

Sprememba lastništva v Adrii Tehnika / 21:17, 19. julij

Ali smo Slovenci res tako slabi gospodarji, da moramo kar razprodajati naše firme? Upam, da se ne spomnijo in komu prodajo kar celo Slovenijo.

Sprostili bodo promet s traktorji / 21:14, 19. julij

Nimam nič proti, bi bilo pa lepo od kmetov, da bi, kadar nanosijo zemljo ali druge zadeve na cesto, da to tudi pospravijo za seboj.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 07:55, 19. julij

Ne more biti regijska bolnišnica v neki vasi. Samo Kranj je primerna lokacija. V Radovljici naj pustijo neokrnjeno naravo. Sicer bo župan sl...

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 22:29, 18. julij

Merker1 malo si preberi:
https://www.gorenjskiglas.si/article/20240321/PIS/240329945/1241/gorenjska-bolnisnica

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 14:19, 18. julij

Tako Radovljica kot Jesenice so za spodnji konec Gorenjske, ki je doslej nihče ni nič vprašal, pa bi moral, predaleč. Nihče se ne ukvarja s ...