Srečanja se je udeležilo okrog dvesto krajanov, ki so povsem napolnili avlo osnovne šole. / Foto: Nik Bertoncelj

S plazovi nad vasjo bo treba sobivati

Po avgustovskem alarmu in evakuaciji je med nekaterimi krajani Koroške Bele še vedno čutiti strah in zaskrbljenost. V četrtek so zato pripravili srečanje, na katerem so strokovnjaki predstavili trenutno stanje na plazovih in ukrepe, ki jih načrtuje država, da bi zagotovila večjo varnost vasi.

Dr. Tina Peternel z Geološkega zavoda Slovenije je povedala, da so plazovi v zaledju Koroške Bele v primerjavi z ostalimi plazovi v državi res dobro raziskani in »pod nadzorom«. Ob napovedi večjih padavin pa jih je seveda treba aktivno spremljati.

Koroška Bela – »Krajani so po avgustovskih dogodkih upravičeno zaskrbljeni, po drugi strani pa lahko rečem, da po vseh sestankih prihajajo dobre novice, da se bodo izvedli še nekateri dodatni ukrepi in da bo za varnost vasi poskrbljeno v največji možni meri,« je dejal predsednik KS Slovenski Javornik - Koroška Bela Matej Brus na četrtkovem srečanju s krajani Koroške Bele. Na njem so strokovnjaki predstavili trenutno stanje na plazovih nad vasjo in gradbeno-tehnične ukrepe, ki jih bodo izvedli za zagotovitev večje varnosti. »Krajanom je treba dati vse informacije, jih na ta način tudi pomiriti in pripraviti na sobivanje s plazom. Plaz namreč čez noč ne bo izginil, s tem se moramo sprijazniti in s tem živeti, je pa seveda treba sprejeti vse ukrepe, da bo poskrbljeno za največjo možno varnost,« je še dejal Brus.

Na srečanju, ki sta ga pripravila Občina Jesenice in občinski štab Civilne zaščite Jesenice, je poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite Jesenice Igor Arh predstavil analizo ukrepanja ob avgustovski sprožitvi alarma in evakuaciji, ki je pokazala nekaj pomanjkljivosti in možnih izboljšav, med drugim pri zbirnih mestih, označitvi poti ter pri postavitvi siren.

Sedanji ukrepi so nezadostni

Dr. Tina Peternel iz Geološkega zavoda Slovenije je povedala, da se v avgustovskem dogodku ni sprožil plaz Urbas, ampak manjši erozijski plaz, ki je pretrgal alarmne zanke. Do premika je prišlo zaradi močnega večdnevnega deževja in namočenosti terena.

Jošt Sodnik iz podjetja za okoljsko gradbeništvo Tempos je poudaril, da so obstoječi gradbeno-tehnični ukrepi za pričakovane dogodke nezadostni. Cilj je zaustavitev materiala nad vasjo, pri čemer je trenutno zagotovljenih od 6500 do 7000 kubičnih metrov zaplavnega prostora, kar v primeru ekstremnih dogodkov ne zadošča. Zato so strokovnjaki pripravili načrt novih gradbeno-tehničnih ukrepov, ki bodo zagotovili večjo varnost. Glavni ukrep bo izgradnja dodatne velike zaplavne pregrade in nekaj manjših fleksibilnih, s čimer bi pridobili dodatnih 50.000 kubičnih metrov zaplavnega prostora.

Med dolgotrajnimi zaščitnimi ukrepi so predvideni tudi izvedba regulacije in drenaže površinske vode na plazu Urbas, tako da se bo zmanjšala nevarnost za nastanek drobirskega toka. Na plazu Čikla, ki ga ni možno drenirati, bodo sidrali greben, tako da bo velik del plazu stabiliziran.

Načrtovani ukrepi so ocenjeni na 6,7 milijona evrov, denar naj bi bil zagotovljen v okviru načrta za okrevanje in odpornost, je sporočil Ervin Vivoda z ministrstva za naravne vire in prostor (srečanja se sicer ni mogel udeležiti). Nekateri ukrepi so že v teku, glavnina jih bo izvedenih prihodnje leto, končani pa bodo v letu 2025.

Alarmni sistem je učinkovit

Dokler ti ukrepi ne bodo izvedeni, se bodo morali krajani zanesti na alarmni sistem, ki se je avgusta izkazal kot učinkovit. Poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite Jesenice Igor Arh je ob tem še enkrat pozval krajane, naj se v primeru, da se oglasi alarm, nemudoma umaknejo na varno mesto.

Ob tem se je jeseniški župan Peter Bohinec zahvalil krajanom, da so v času avgustovskega alarma zapustili vas. »Šlo je zares, vsi smo se iz dogodka veliko naučili, danes imamo več informacij in smo močnejši. Alarmni sistem deluje, takoj so bili izvedeni tudi kratkoročni ukrepi, kot je čiščenje zaplavnih pregrad, in začeli smo korake za dolgoročne ukrepe za večjo varnost vasi,« je dejal.

Oddajte svoj komentar

Kranj 20°

jasno
vlažnost: 89 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

13/29

petek

16/32

sobota

16/33

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PRIREDITVE / Naklo, 26. julij 2024

Spominska slovesnost na bistriškem klancu

PRIREDITVE / Hrušica, 27. julij 2024

Spominska slovesnost na Belem polju

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 28. julij 2024

Romarska maša

IZLETI / Kranj, 30. julij 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 1. avgust 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Kranj, 3. avgust 2024

Planinski dan invalidov

 

 
 

 

 
 
 

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 06:47, 22. julij

Pričakoval bi, da bi analizo in expertizo Gorenjci, zgornji, spodnji, osrednji, skratka Kranjci. Tko se je pa ta vlada zatekla k Primorcem. ...

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 23:18, 20. julij

Jest se sploh čudim, kako nekomu pride na misel, bolnišnico v Radovljico. No, ideja je že nekaj let stara, tako, da kot se tu pravi, da novi...

Sprememba lastništva v Adrii Tehnika / 21:17, 19. julij

Ali smo Slovenci res tako slabi gospodarji, da moramo kar razprodajati naše firme? Upam, da se ne spomnijo in komu prodajo kar celo Slovenijo.

Sprostili bodo promet s traktorji / 21:14, 19. julij

Nimam nič proti, bi bilo pa lepo od kmetov, da bi, kadar nanosijo zemljo ali druge zadeve na cesto, da to tudi pospravijo za seboj.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 07:55, 19. julij

Ne more biti regijska bolnišnica v neki vasi. Samo Kranj je primerna lokacija. V Radovljici naj pustijo neokrnjeno naravo. Sicer bo župan sl...

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 22:29, 18. julij

Merker1 malo si preberi:
https://www.gorenjskiglas.si/article/20240321/PIS/240329945/1241/gorenjska-bolnisnica

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 14:19, 18. julij

Tako Radovljica kot Jesenice so za spodnji konec Gorenjske, ki je doslej nihče ni nič vprašal, pa bi moral, predaleč. Nihče se ne ukvarja s ...