Tomaž Lazar iz podjetja Alfa Proxima je vesel zglednega sodelovanja s kranjsko in škofjeloško občino. / Foto: osebni arhiv

Kranj in Škofja Loka spremljata kakovost zraka

Občini Kranj in Škofja Loka imata po sistemu pametnih mest zgrajeno mrežo več manjših merilnih postaj za spremljanje kakovosti zraka. Prednosti tovrstnega sistema so tehnološka sodobnost, cenovna ugodnost in prilagodljivost, saj je premeščanje ali dodajanje novih merilnih postaj preprosto.

Merilne postaje Alfa Proxima izmerijo stanje zraka vsakih petnajst minut in rezultat avtomatsko posredujejo na spletno stran, ki v realnem času prikazuje rezultate meritev. Občani si lahko na spletni strani in pametnih telefonih v vsakem trenutku ogledajo rezultate meritev kakovosti zraka za zadnjih 48 ur, in sicer za vsako merilno mesto posebej.

Kranj, Škofja Loka – Mednarodna zdravstvena organizacija (WHO) si prizadeva zmanjšati breme bolezni in smrti, ki jih povzroča onesnažen zrak, ter izboljšati kakovost življenja ljudi po vsem svetu. Zato je postavila meje dovoljene onesnaženosti zraka, ki še omogoča življenje, v katerem zdravje ni ogroženo. Trenutno so dovoljene meje onesnaženosti zraka v Evropski uniji, tudi v Sloveniji, postavljene dvakrat višje. Uskladitev meja z WHO se pričakuje do konca tega desetletja. To pomeni, da se bodo dovoljene vrednosti onesnaženja v EU prepolovile in naenkrat se bomo tudi formalno srečali s prekoračitvami dovoljene onesnaženosti zraka. Kot ugotavljajo v podjetju Alfa Proxima, pa imamo že danes bistveno več prekoračitev, ki pa jih merilni sistemi ob upoštevanju dovoljenih mej v EU prikazujejo, kot da zrak ni onesnažen.

Primera dobre prakse

Kaj lahko lokalna okolja naredijo za to, da prebivalstvo ozaveščajo o pomembnosti varnega okolja, kažeta občini Kranj in Škofja Loka, ki sta se na Gorenjskem izkazali kot primera dobre prakse in dobra gospodarja. Obe občini imata po sistemu pametnih mest zgrajeno mrežo več manjših merilnih postaj za spremljanje kakovosti zraka. V Kranju je sicer nameščena tudi nacionalna merilna postaja ARSO, ki spremlja kakovost zraka na eni lokaciji. »Ena sama merilna postaja pa ne more ponuditi rezultatov meritev za dislocirana okrožja. Meritve kažejo, da onesnaženost zraka ni enaka na vseh merilnih mestih, saj je za kakovost zraka odločilnega pomena tudi mikroklima. To pa potrjuje smiselnost izgradnje mreže z več manjšimi merilnimi postajami, s katerimi so lahko glede na konfiguracijo terena in vire onesnaževal podatki lokacijsko bolj natančno zajeti,« je povedal Tomaž Lazar iz podjetja Alfa Proxima.

Meritve vsakih petnajst minut

Merilne postaje Alfa Proxima izmerijo stanje zraka vsakih petnajst minut in rezultat avtomatsko posredujejo na spletno stran, ki v realnem času prikazuje rezultate meritev. Občani si lahko na spletni strani in pametnih telefonih v vsakem trenutku ogledajo rezultate meritev kakovosti zraka za zadnjih 48 ur, in sicer za vsako merilno mesto posebej. Letni podatki meritev pokažejo, kako se spreminja onesnaženost zraka pri povečanem prometu in v kurilni sezoni. »Lahko smo opazovali, kako se je onesnaženost zraka evidentno zmanjšala in po koroni spet povečala. Razlog je bil v zmanjšanju obsega proizvodnje v industriji,« v podjetju povzemajo rezultate meritev. »Na škofjeloško in kranjsko občino, s katerima sodelujemo že od začetka, smo še posebno ponosni, saj smo razvili partnerski odnos in skupaj dosegli prepoznavanje situacije onesnaženja na njihovem teritoriju, kar jima omogoča pravilne odločitve v smeri zelenega prehoda,« je še dodal Tomaž Lazar.

V Kranju in Škofji Loki po pet lokacij

»Omrežje za spremljanje kakovosti zraka, hrupa in meteoroloških podatkov SmartCity IOT smo zaradi ugotovljene čezmerne onesnaženosti zraka vzpostavili v letu 2018. Lokacije merilnih postaj, danes jih je pet, smo izbrali glede na pričakovanje največjega onesnaženja zunanjega zraka kot posledico emisij iz prometa, kurilnih naprav in industrije. Kakovost zraka se je od takrat precej izboljšala, podatke o kakovosti zraka Kranjčani lahko spremljamo s pomočjo aplikacije Pametni Kranj na svojih mobilnih telefonih in na uradni spletni strani Mestne občine Kranj,« je povedal kranjski župan Matjaž Rakovec. Kot je poudaril, so izmerjeni rezultati verodostojni, kot taki se bodo uporabili za načrtovanje politike za izboljšanje kakovosti zunanjega zraka v občini. »Lahko pričakujemo, da bomo morali v prihodnosti še večjo pozornost nameniti razlogom za onesnažen zrak: prometu, kurilnim napravam, industriji, in razloge kar v največji meri odpraviti, v mestni občini Kranj bomo na to pripravljeni.«

Sledijo trajnostnim načelom

»Pomemben del trajnostnega upravljanja je tudi spremljanje kakovosti okoljskih parametrov. Konec leta 2017 smo tako vzpostavili mrežo petih merilnih naprav za spremljanje kakovosti zraka in hrupa. Merilne postaje so na referenčnih, okoljsko najbolj obremenjenih lokacijah. Rezultate meritev pa lahko naši občani praktično neposredno spremljajo na občinski spletni strani in na svojih mobilnih telefonih,« je povedal škofjeloški župan Tine Radinja in dodal, da bodo mrežo za spremljanje kakovosti zraka še razširili s postavitvijo novih merilnih postaj. »Možnost sodobnega, takojšnjega in preprostega spremljanja podatkov o kakovosti zraka in drugih okoljskih parametrov ustvarja in utrjuje zaupanje med občani in lokalno skupnostjo. Občini pa tako zbrani podatki ter njihova analiza služijo pri nadaljnjem načrtovanju in udejanjanju trajnostnega razvoja. So objektivni in empirični indikator pri grajenju odgovornega partnerstva z lokalnim gospodarstvom.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 18°

zmerno oblačno
vlažnost: 98 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

15/29

nedelja

17/29

ponedeljek

16/29

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

OBVESTILA / Škofja Loka, 21. julij 2024

Srebrna maša Robija Friškovca

OBVESTILA / Šmarjetna gora, 21. julij 2024

Blagoslov vozil na Šmarjetni gori

OBVESTILA / Škofja Loka, 21. julij 2024

Srebrna maša Robija Friškovca

OBVESTILA / Šmarjetna gora, 21. julij 2024

Praznovanje godu sv. Marjete

RAZSTAVE / Kranj, 22. julij 2024

Razstava udeleženk likovnega tečaja

IZLETI / Kranj, 23. julij 2024

Kolesarski izlet v dolino Hrastnice

PRIREDITVE / Britof, 25. julij 2024

Na ogled predstave Čevljar Baron

IZLETI / Kranj, 1. avgust 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 23:18, 20. julij

Jest se sploh čudim, kako nekomu pride na misel, bolnišnico v Radovljico. No, ideja je že nekaj let stara, tako, da kot se tu pravi, da novi...

Sprememba lastništva v Adrii Tehnika / 21:17, 19. julij

Ali smo Slovenci res tako slabi gospodarji, da moramo kar razprodajati naše firme? Upam, da se ne spomnijo in komu prodajo kar celo Slovenijo.

Sprostili bodo promet s traktorji / 21:14, 19. julij

Nimam nič proti, bi bilo pa lepo od kmetov, da bi, kadar nanosijo zemljo ali druge zadeve na cesto, da to tudi pospravijo za seboj.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 07:55, 19. julij

Ne more biti regijska bolnišnica v neki vasi. Samo Kranj je primerna lokacija. V Radovljici naj pustijo neokrnjeno naravo. Sicer bo župan sl...

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 22:29, 18. julij

Merker1 malo si preberi:
https://www.gorenjskiglas.si/article/20240321/PIS/240329945/1241/gorenjska-bolnisnica

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 14:19, 18. julij

Tako Radovljica kot Jesenice so za spodnji konec Gorenjske, ki je doslej nihče ni nič vprašal, pa bi moral, predaleč. Nihče se ne ukvarja s ...

Analiza / 14:03, 18. julij

Ob razpravah o lokaciji nove gorenjske bolnišnice naj opozorim na argument, ki ga v analizi ministrstva za zdravje ni zaslediti, pa bi moral...