Mito Gegič je prejemnik Groharjeve štipendije za leto 2023. / Foto: Igor Kavčič

Na lov v rožnatem

V Galeriji Ivana Groharja je na ogled razstava likovnih del aktualnega prejemnika Groharjeve štipendije, slikarja Mita Gegiča, z naslovom Hranilec si. Z ukradenim glasom.

Škofja Loka – Pravzaprav v nadaljevanju zapisano lahko začnem s citatom Boštjana Sokliča iz Loškega muzeja, kustosa aktualne razstave Mita Gegiča v Galeriji Ivana Groharja, o kateri bo tu tekla beseda. Takole zapiše v zaključni misli k predstavljenim slikarjevim delom: »Razstava Hranilec si. Z ukradenim glasom. vizualnega umetnika Mita Gegiča je vrhunski primer angažirane umetnosti z izrazitim družbenim in socialnim nabojem, ki nas pretrese in napelje h kritičnemu razmišljanju o temnih plateh ustroja sodobnega sveta. Odkriva nam lastno situacijo in terja od nas, da odgovornost zanjo tudi prevzamemo.« Mar zapisano lahko sploh še bolj nazorno pojasni slikarjev umetniški instinkt za današnji čas in nam hkrati ponudi prvi namig za obisk galerije?

Sprejet med Ločani

A vendarle, bodimo še enkrat aktualni. Omenjena razstava ima še prav poseben namen, saj se z njo predstavlja prejemnik Groharjeve štipendije za leto 2023. Štipendijo namreč vsako leto za delovanje in pretekle dosežke enemu svojih članov namenijo v Združenju umetnikov Škofja Loka. Tokrat je to slikar Mito Gegič, ki sicer prihaja s Ptuja, v Škofji Loki pa živi in ustvarja od leta 2007. Zanimivo, da je bil njegov mentor na Akademiji za likovno umetnost še en škofjeloški slikar, Herman Gvardjančič. Mito Gegič se je v poldrugem desetletju uveljavil na likovni sceni tako v slovenskem prostoru kot na tujem.

Da gre za odličnega umetnika, ki bi si štipendijo zaslužil tudi že kakšno leto prej, je v duhovitem tonu poudarila do nedavnega predsednica združenja, slikarka Maja Šubic, Mito Gegič pa se je ob tem zahvalil tako članom umetniškega sveta za izkazano priznanje kot Občini Škofja Loka za ateljejske prostore, v katerih lahko ustvarja, še posebno pa ženi, slikarki Tini Dobrajc, za podporo in potrpljenje. »Počaščen sem, da so me v lokalnem prostoru sprejeli medse. Zame je pomembno priznanje, da me v Škofji Loki vidijo kot del svojega, zdaj tudi mojega kulturnega prostora. Hkrati pa naj dodam, da štipendija, slikarju, ki je samostojni delavec v kulturi, in glede na to, da nagrad za vizualno umetnost ni ravno veliko, pride še kako prav,« je povedal Mito Gegič, ki je v Galeriji Ivana Groharja prvič razstavljal pred desetimi leti.

Sredinec ustaljenim vzorcem

Kot ob predstavitvi avtorja poudari Soklič, gre za vidnejšega predstavnika slovenskega tako imenovanega postmedijskega slikarstva. »Mita Gegiča v navednicah vidim kot 'renesančnega človeka atomske dobe', ni le slikar, ampak je dejansko kompleksna umetniška osebnost, ki se poleg slikanja ukvarja še z multimedijo, grafičnim oblikovanjem, fotografijo, soustvarjanjem žanrskega podkasta ...« Tokrat predstavlja izbor novejših del iz zadnjih dveh let.

»Pri delih, ki so na ogled, sem se koncentriral predvsem na moški aspekt avtoritete, tradicije, tudi nasilja. Kakor koli obrnem, v vseh figurah, ki se pojavijo na slikah, so bolj ali manj prisotni fantje, največkrat pravi 'kerlci' ali pa lovci. Gre za neki specifični dialog med avtoriteto in prejemnikom v nekem okolišu,« poudari umetnik, pretežno rožnate barvne odtenke pa označi kot umetniško izjavo. »Barva je kulturno in tekstualno pogojen medij in se iz prostora v prostor spreminja. V galeriji jo vidim drugače kot v ateljeju, če pa jo postavim v zgodovinski kontekst, ima še bistveno več obrazov in značajev. 'Pink' barve ne želim pojasnjevati, saj želim, da ljudje v galerijo pridejo s svojo 'prtljago' in jo sami 'razpakirajo'. Mi je pa vsekakor zabavno videti, kako se mogoče bolj tradicionalni moški kremžijo in zvijajo ob tej barvi, ki je sopostavljena ob nasilju ali neki tradiciji.« Gegič s tem ponuja nekakšen uvod v rušenje ustaljenih vzorcev v družbi.

Na ogled je enajst del tako večjih formatov kot miniatur, ki običajno delujejo kot osnutki za večja dela. Na nekaterih delih predstavlja tudi orožje, s katerim simbolizira ubijanje, ali pa lovske opazovalnice, ki so simbol nadzora. »Gre za neke vrste analizo odnosa med plenilcem in plenom, ki ga je mogoče aplicirati na različna polja življenja in družbe,« poudarja Soklič; da gre za družbeno kritičnega in angažiranega umetnika. »Slikar nam predoča neka stanja, do katerih se moramo opredeliti, hkrati pa postavi ogledalo tradicionalnim vzorcem, seveda v kontekstu nasilja, ki se predstavlja iz generacije v generacijo s povsem etabliranimi in povsem družbeno sprejetimi vzorci. Čeprav gre za nasilje.« Gre skratka za razstavo, ki nagovarja. Na ogled bo do 14. julija, v sredo, 19. junija, ob 16. uri pa bo po razstavi vodenje z umetnikom in kustosom.

Oddajte svoj komentar

Kranj 20°

pretežno oblačno
vlažnost: 82 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

17/31

sreda

16/31

četrtek

17/31

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

OBVESTILA / Šmarjetna gora, 20. julij 2024

Praznovanje godu sv. Marjete

PRIREDITVE / Škofja Loka, 20. julij 2024

Spominska slovesnost v Dolenji vasi

OBVESTILA / Škofja Loka, 21. julij 2024

Srebrna maša Robija Friškovca

OBVESTILA / Šmarjetna gora, 21. julij 2024

Praznovanje godu sv. Marjete

PRIREDITVE / Kranj, 3. avgust 2024

Planinski dan invalidov

 

 
 

 

 
 
 

Kmete moti trasa plinovoda / 17:31, 16. julij

Vse to se dogajo ker službe MO Kranj ne sčitijo interesa občanov.Ne vem ali je ležernost ali strokovnost ljudi ki zasedajo ključna delavna...

Na olimpijskih igrah tudi številni Gorenjci / 15:41, 13. julij

Tale Franjo bi pa lahko uporabil drugo besedo, npr. skregan, razdvojen. Sicer pa v športu uk'p držimo.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 11:05, 12. julij

Edina logična lokacija je Kranj, ki ima sam več prebivalcev kot celotna zgornja gorenjska skupaj. Je tretje največje slovensko mesto in edino brez bolnišnice.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 08:03, 12. julij

Bližina avtocestnega priključka so dodatne točke; hrup zaradi bližine avtoceste so negativne točke. Razumi kdor more.

Kranj se povezuje s Fukuijem / 11:04, 10. julij

Nova priložnost, da se gre župan turista na Japonskem, seveda na občinske stroške. Nova bolnica sredi mesta je res precej mimo. V Murski Sob...

Pred potjo je rekla: »Mat' 'ma jajca, pa gre.« / 07:15, 7. julij

Čestitke! Res velik podvig, vam še veliko podobnih privoščim iz srca!

Odprtje nove ceste spremljal protest / 21:46, 5. julij

Slovenci smo resnično eni čudni ljudje. Če se nič ne gradi se jajcamo, če se gradi protestiramo. So še vedno najboljše obljube, potem se pa nič ne dela?