Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob dnevu državnosti tradicionalno sprejela svojce padlih v vojni za Slovenijo leta 1991. / Foto: PRS/Daniel Novaković (STA)

Za dostojen pokop vseh žrtev povojnih pobojev

V torek smo praznovali dan državnosti. Na njegov predvečer je na Kongresnem trgu v Ljubljani potekala osrednja državna proslava, na kateri je slavnostna govornica, predsednica republike Nataša Pirc Musar, pozvala, da Slovenija ob temnih oblakih, ki so zdaj na obzorju, postane resnična, vključujoča skupnost, ki verjame v solidarnost, spoštuje naravo in okolje, v katerem se razvija, ter je odločna samozavestno uveljavljati in zagovarjati svoje interese in v ustavo zapisane vrednote. Poudarila je tudi, da je v državi še vedno premalo zavedanja, kako je naša dežela postala država, ki aktivno soustvarja mednarodno skupnost. »Naša moč ni v orožju. Naša moč ni v finančnem vplivu. Črpamo jo iz naših vrednot. To je moč besede, ki nam daje samozavest, da takrat, ko je treba, nismo tiho,« je dejala. Ob tem je še poudarila, da je ob zavedanju, kako zelo smo se borili za samostojno državo, nujno tudi zavedanje, da v zgodovini boja za samostojnost ni bilo vse samo lepo, saj je nanj padla »globoka senca tragičnih povojnih izvensodnih pobojev«. Zato je prepričana, da je ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne čas za dostojen pokop vseh Slovenk in Slovencev ter drugih, ki doslej niso imeli pravice do groba. Nataša Pirc Musar je pred dnevom državnosti pripravila tudi sprejem za svojce padlih v vojni za Slovenijo leta 1991.

Osnutek poročila o nakupu sodne stavbe

Osnutek poročila o notranji reviziji spornega nakupa sodne stavbe na Litijski naj bi po poročanju medijev močno obremenilo takratno ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan, ministra za finance Klemna Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba. Med drugim naj bi notranja revizija ugotovila nezakonito ravnanje pri prerazporejanju sredstev iz proračunske rezerve za nakup stavbe, premier Golob pa naj bi bil o celotnem postopku podrobno seznanjen. Zdajšnja ministrica za pravosodje Andreja Katič je potrdila, da je končno notranje revizijsko poročilo prejela 14. junija. Ob tem je dejala, da vsi, ki so omenjeni v poročilu, niso imeli možnosti, da se do trditev v poročilu opredelijo, kar je sicer običajno in kar zahtevajo pravila revizijske stroke. Vodjo službe za notranjo revizijo Suzano Hötzl je zato vprašala, zakaj ni stopila v stik z vsemi, omenjenimi v poročilu, a na odgovor čaka, ker je revizorka na dopustu. Katičeva je tudi napovedala, da bodo poročilo, ki so ga že posredovali tožilstvu in policiji, v kratkem javno objavili. Na finančnem ministrstvu so sicer zavrnili očitke o nezakonitem ravnanju pri prerazporejanju sredstev iz proračunske rezerve za nakup stavbe, prav tako so v kabinetu predsednika vlade zanikali, da je bil premier Golob o celotnem postopku podrobno seznanjen.

Vlada o kandidaturi Vesela

Vlada je v sredo na redni seji opravila razpravo in začela obravnavo predloga kandidature Tomaža Vesela za evropskega komisarja iz Slovenije. Predloga še ni posredovala v državni zbor. Kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade, bo vlada postopek lahko nadaljevala, ko bo od pristojnih institucij Evropske unije prejela poziv za posredovanje imena komisarskega kandidata. Postopek imenovanja naj bi tako zaključila v prihodnjem mesecu. V skladu z zakonodajo kandidata za evropskega komisarja predlaga vlada, predstavi pa se tudi delovnemu telesu državnega zbora, pristojnemu za evropske zadeve, ki o njem glasuje in poda mnenje z obrazložitvijo, ki pa za vlado ni zavezujoče. Predsednik vlade Robert Golob je že pred časom dejal, da se Slovenija namerava v novi Evropski komisiji zavzemati za druge resorje, kot ga zaseda trenutni komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Vesel je ob napovedi njegove kandidature dejal, da ga zanimajo področja financ, konkurence in demokracije.

Prvi uradni let spartana

Slovenska vojska je minulo nedeljo opravila prvi uradni polet z večnamenskim vojaškim transportnim letalom C-27J Spartan; s pristankom v Prištini je vzpostavila zračni most s Kosovom, kjer v okviru Natove misije Kfor deluje 108 pripadnikov 49. kontingenta Slovenske vojske. Z vzpostavljenim zračnim mostom s Prištino bodo omogočili, da bodo pripadnice in pripadniki Slovenske vojske odslej zlahka prišli domov, zračni most pa bo omogočal tudi transport opreme, je med delovnim obiskom na Kosovu pojasnil načelnik generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš. Vojska bo letalo uporabljala predvsem za prevoz vojakov, tovora in vozil, letalo pa koristno tudi pri obvladovanju naravnih nesreč in gašenju požarov. Spartan sicer nosi tudi silhueto Martina Krpana, po katerem je dobil ime.

Oddajte svoj komentar

Kranj 18°

jasno
vlažnost: 95 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

16/32

sobota

15/29

nedelja

16/27

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

IZLETI / Šenčur, 29. junij 2024

Pohod na Rašico

RAZSTAVE / Jesenice, 2. julij 2024

Razstava foto kluba iz Nemčije

IZLETI / Kranj, 2. julij 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 2. julij 2024

Kolesarjenje DU Kranj

IZLETI / Cerklje, 2. julij 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. julij 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Kranj, 6. julij 2024

Na Goteniški Snežnik

 

 
 

 

 
 
 

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 19:40, 26. junij

zarad mene mamo lahko še več nukleark, ampak potem hočem da podremo tudi nekaj hidroelektrarn in ne gradimo novih. pa ne smemo pustiti da to...

Preureditev območja na Planini / 17:58, 26. junij

Pri toplarni na Planini poleg cestne povezave s Supernovo, naj bi zgradili še cca 70 parkirnih mest? Mogoče podzemna.

Kranjska Severna vrata bo gradilo podjetje Dolnov / 17:53, 26. junij

Kar posledično pomeni, če se tako mudi z omenjeno gradnjo, da v Kranju ne bo regijske bolnice?
Mogoče bo pa prej zgrajena avtobusna postaja? Mogoče celo v Kranju!

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:44, 26. junij

Vsekakor za. JEK2 naj sama prodaja proizvedeno elektriko po proizvodni ceni plus amortizacija samo domačim odjemalcem.

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:42, 26. junij

Jek2? Vsekakor za. Vendar brez Hrvatov in brez GEN. Jek2 naj sama prodaja proizvedeno elektriko po proizvodni ceni plus amortizacija samo domačim odjemalcem.

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:33, 26. junij

Jek2? Vsekakor za. Vendar brez Hrvatov in brez GEN. Jek2 naj sama prodaja proizvedeno elektriko po proizvodni ceni plus amortizacija samo domačim odjemalcem.

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:31, 26. junij

Jek2? Vsekakor za. Vendar brez Hrvatov in brez GEN. Jek2 naj sama prodaja proizvedeno elektriko po proizvodni ceni plus amortizacija samo domačim odjemalcem.