V programe spodbujanja zaposlovanja ranljivih skupin je bilo na Gorenjskem v prvi polovici leta vključenih sedemdeset oseb. / Foto: Gorazd Kavčič

Najnižja brezposelnost

Konec junija, ko smo v Sloveniji beležili rekordno nizko brezposelnost, je bilo na Gorenjskem v evidenci brezposelnih 2668 oseb.

Že dlje časa trajajoče pomanjkanje delavcev se kaže praktično v vseh dejavnostih, zato delodajalci posledično zaposlujejo več delavcev iz tretjih držav, predvsem v gradbeništvu in predelovalnih dejavnostih.

Kranj – Na Gorenjskem imamo že več let najnižjo registrirano brezposelnost. Ob vstopu v drugo polovico leta je bilo na kranjski območni službi Zavoda za zaposlovanje prijavljenih 2668 brezposelnih oseb, od tega nekaj manj kot polovica na Uradu za delo Kranj (1292); na škofjeloškem uradu 444, na radovljiškem 407, na jeseniškem 340 in na tržiškem 185. Za temi številkami je blizu 42 odstotkov starejših od 50 let, delež mlajših od 24 let je nekaj več kot osemodstoten, malenkost več prijavljenih v evidenci brezposelnih je iz starostne skupine od 25 do 29 let.

Prvih iskalcev zaposlitve je deset odstotkov, 19 odstotkov je stečajnikov in presežnih delavcev, okoli 27 odstotkov dolgotrajno brezposelnih, to je vsaj eno leto. Kot so zadnjemu podatku dodali na območni službi, gre za najnižji delež dolgotrajno brezposelnih v Sloveniji.

Povprečni čas brezposelnosti prijavljenih oseb je bil ob koncu junija 11,4 meseca, kar je v primerjavi z drugimi regijami prav tako najnižja številka. Na ravni države je bil povprečni čas 26,7 meseca.

V ukrepe za lažji prehod na trg dela je bilo na Gorenjskem v prvi polovici leta vključenih 459 brezposelnih oseb, od tega 70 v ukrep Spodbude za zaposlovanje, ki je namenjen zaposlovanju ranljivih ciljnih skupin, med katerimi so poleg dolgotrajno brezposelnih tudi starejši, mladi, nizko izobraženi, invalidi ... Spodbude omogočajo lažji prehod v redno zaposlitev, pridobitev novih delovnih izkušenj in dodatnih kompetenc ter dolgotrajnejšo socialno vključenost, so pojasnili na zavodu za zaposlovanje.

Povpraševanje delodajalcev

V letošnjem prvem polletju so delodajalci Območni službi Kranj sporočili okoli 7 tisoč 300 prostih delovnih mest, največ v predelovanih dejavnostih (1755). Poleg delavcev za preprosta dela so bili med bolj iskanimi učitelji v osnovnih šolah in kadri v vrtcih. Vseh objav prostih mest na področju izobraževanja je bilo 1139; sledita dejavnosti prometa in skladiščenja (1116 prostih mest) ter zdravstva in socialnega varstva (708 prostih mest).

V naslednjih mesecih glede na stanje na trgu dela pričakujejo, da se bo povpraševanje nadaljevalo v enaki meri kot doslej, »morda bo celo nekoliko večje«. Že dlje časa trajajoče pomanjkanje delavcev se kaže praktično v vseh dejavnostih, zato delodajalci posledično zaposlujejo več delavcev iz tretjih držav, predvsem v gradbeništvu in v predelovalnih dejavnostih. Kot so še pojasnili, je v dejavnostih, ki zahtevajo višje ravni izobrazbe in znanja, zaposlovanje tujcev težje, zato se potrebe po tovrstnem kadru le stopnjujejo. Gre za dejavnosti zdravstva in socialnega varstva, izobraževanja ter storitvene dejavnosti (turizem in gostinstvo, trgovina), v katerih je nujno znanje slovenskega jezika. »Vsekakor pa upamo, da bo v drugi polovici leta del potreb po delavcih zapolnjenih z mladimi, ki konec poletja zaključujejo šolanje,« so dodali na kranjski službi zavoda za zaposlovanje.

Oddajte svoj komentar

Kranj 19°

pretežno oblačno
vlažnost: 97 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

18/31

sobota

15/33

nedelja

15/33

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

GLASBA / Škofja Loka, 13. julij 2024

Mednarodni cikel koncertov

GLASBA / Škofja Loka, 15. julij 2024

Mednarodni cikel koncertov

IZLETI / Cerklje, 16. julij 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Škofja Loka, 20. julij 2024

Spominska slovesnost v Dolenji vasi

PRIREDITVE / Kranj, 3. avgust 2024

Planinski dan invalidov

 

 
 

 

 
 
 

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 11:35, 12. julij

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 11:05, 12. julij

Edina logična lokacija je Kranj, ki ima sam več prebivalcev kot celotna zgornja gorenjska skupaj. Je tretje največje slovensko mesto in edino brez bolnišnice.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 08:03, 12. julij

Bližina avtocestnega priključka so dodatne točke; hrup zaradi bližine avtoceste so negativne točke. Razumi kdor more.

Kranj se povezuje s Fukuijem / 11:04, 10. julij

Nova priložnost, da se gre župan turista na Japonskem, seveda na občinske stroške. Nova bolnica sredi mesta je res precej mimo. V Murski Sob...

Pred potjo je rekla: »Mat' 'ma jajca, pa gre.« / 07:15, 7. julij

Čestitke! Res velik podvig, vam še veliko podobnih privoščim iz srca!

Odprtje nove ceste spremljal protest / 21:46, 5. julij

Slovenci smo resnično eni čudni ljudje. Če se nič ne gradi se jajcamo, če se gradi protestiramo. So še vedno najboljše obljube, potem se pa nič ne dela?

Obvoznica v Železnikih ni odprta / 11:14, 5. julij

Čez poletje pa res ni za pričakovati, da bodo državni organi izdali vsa dovoljenja. UE stavkajo in večina zaposlenih po ministrstvih je na Hrvaške,. Držimo pesti, da bo obvoznica odrta do konca leta.