Drobirski tok je minuli petek zvečer zasul deset objektov v zaselku Podlebelca v Kokri. Dve hiši je popolnoma zasulo. Na sliki Boštjan Anko, ki je ostal brez doma. / Foto: Gorazd Kavčič

V Kokri odpravljajo posledice ujme

Petkovo neurje je na Gorenjskem največje razdejanje povzročilo v Kokri, kjer je plaz zasul deset objektov. Poškodovanih ni bilo, sta pa vsaj dve hiši neprimerni za bivanje. V Kokri in Bohinju so reševali tudi skavte.

Policija poziva vse, da se na območje naravne nesreče v Kokri ne odpravljajo, se tam ne zadržujejo, da bodo interventne službe nemoteno lahko opravljale svoje delo. »Prosimo, da upoštevate navodila policistov in vseh drugih interventnih služb ter spoštujete postavljeno prometno signalizacijo. Za vse splošne informacije o poplavni ujmi je na voljo kontaktna številka 112. V primeru potreb po pomoči policije pa lahko pokličete na interventno številko 113 ali anonimni telefon policije 080 1200,« sporoča Policijska uprava Kranj.

Kokra – V zaselku Podlebelca na območju Kokre v preddvorski občini, ki mu domačini pravijo tudi Kurja vas, še naprej odstranjujejo posledice petkovega neurja, ko je plaz zasul deset objektov. Na terenu so različne službe in prostovoljci. Usmerja jih štab Civilne zaščite Preddvor, ki je na območju od naslova Kokra 37 naprej do nadaljnjega odredil prepoved gibanja. Prepovedano je tudi nepooblaščeno preletavanje z droni.

Minuli petek zvečer sta potok Noškarjev graben z nanosi ter večja količina kamenja in peska, ki je prigrmela izpod Kalškega grebena, zasula in poškodovala deset hiš v Podlebelci, most, ce­sto in drugo infrastrukturo, hudourniška voda pa je škodo na objektih povzročila tudi v dolini pod Suhadolnikom. Prav tako je poškodovalo 20-kilovoltni daljnovod, ki povezuje Slovenijo z Železno Kaplo v Avstriji, napaja pa tudi Jezersko.

»Na delu Kalškega grebena, pod Grintovci, se je okoli 22. ure dobesedno utrgal oblak in voda je prinesla na tisoče kubičnih metrov ne tako fino zrnatega materiala, kot ga po navadi ob obilnih padavinah nosi Noškarjev graben. Ta material se je ob padanju vodne moči do plazine ustavil na robu Kokre in zasul vas pred seboj,« je poja­snil preddvorski župan Rok Roblek. Pri tem je bilo poškodovanih deset objektov, od tega štirje stanovanjski objekti izdatneje. Dve hiši sta bili zasuti skoraj do slemena in sta neprimerni za bivanje. Prebivalci niso bili poškodovani, so jih pa petnajst evakuirali. Šest jih je moralo poiskati drugo namestitev, pri tem jim pomaga tudi občina. Poskrbeli so tudi za nujno oskrbo prizadetih prebivalcev.

»Okoli 22. ure smo nad vasjo zaslišali ropot, kot bi nas preletaval helikopter. Šel sem pogledat, kaj se dogaja, nato je naenkrat prihrumelo v vas. Komaj sem se umaknil na varno. Rešila me je skladovnica drv nad hišo. Sin je še hotel umakniti avto, a ni bilo več časa. Skozi okno je zbežal v hišo,« je povedal Miladin Mijatović. »Leta 2019 je bilo podobno, a ne tako hudo,« je dodal. Njihova hiša je ostala cela, vanjo pa sta vdrla voda in blato, ki so ju gasilci PGD Preddvor že ponoči izčrpali.

Boštjanu Anku je hišo popolnoma zasulo. K sreči ga tedaj ni bilo doma. »Še dobro, da sem bil v službi, ker sicer zdajle ne bi imela priložnost govoriti. Ko sem se pripeljal iz službe, je bilo že vse zasuto. Ostala sta mi samo avto, s katerim sem se pripeljal, in obleka, ki sem jo imel na sebi,« nam je povedal. »Živeti v tej hiši verjetno ne bo več mogoče,« je pristavil.

Reševalne službe so se sicer že prvo noč prebile do Podlebelce in prebivalcem omogočile dostop do agregatov in pitne vode. V času nočne intervencije so preddvorski prostovoljni gasilci pomagali tudi onemogli osebi, do katere zaradi neurja reševalci niso mogli dostopati. Občanko s srčnim obolenjem so nato z reševalnim vozilom odpeljali v ljubljanski klinični center.

Čez noč so vzpostavili dežurno službo, ki je skrbela za neprestano čiščenje vodotokov, da se voda ne bi znova začela razlivati po vasi, odpravljanje posledic naravne nesreče in odstranjevanje nanesenega materiala z mehanizacijo iz vasi in Kokre pa so začeli v soboto zgodaj zjutraj. Tedaj se je tudi šele pokazala prava razsežnost škode, ki so si jo ogledali tudi iz helikopterja.

Nevarnost nad zaselkom

Opravili so tudi ogled velike količine drobirja, ki se še zadržuje nad zaselkom. »V soboto sta si stanje ogledala geologa in ugotovila, da je za zdaj stabilno. Bojimo pa se, da se bo material tam spet kopičil in da bi se lahko ob obilnem deževju v prihodnosti spet ponovilo, kar so tukajšnji prebivalci izkusili v petek in tudi že večkrat v preteklosti,« je povedal poveljnik Civilne zaščite Preddvor Aleš Drekonja.

»Glede tega bo morala strokovna služba povedati, tako kot za ostala območja po Sloveniji po takšnih dogodkih, ali je območje sploh še primerno za bivanje in ga je mogoče z nekimi ukrepi zaščititi,« je sicer v soboto ob ogledu posledic neurja v Kokri dejala državna sekretarka na ministrstvu za naravne vire in prostor Lidija Kegljevič Zagorc.

Po pripovedovanju domačina so v 50. letih prejšnjega stoletja po velikem plazu, ki je odnesel nekaj hiš, na grebenu nad zaselkom postavili tri pregrade, v katerih pa se ves čas nabira material, ker pregrad nihče ne čisti. »Pred pol leta sem bil tam. Materiala se je nabralo neomejeno. Če bi to sproti čistili, bi tokrat zagotovo v vas prišlo pol manj materiala, kot ga je,« je prepričan.

Razmere v Kokri si je v soboto ogledal tudi poveljnik republiške Civilne zaščite Srečko Šestan. V Preddvoru po pogovoru z njim upajo na aktivacijo vsaj regijskega načrta zaščite in reševanja, da bi država nase prevzela stroške intervencijskih ukrepov. »Občina je namreč z do zdaj izvedenimi ukrepi svoje finančne zmožnosti že zelo izčrpala,« je pojasnil Aleš Drekonja. Po grobi oceni naj bi intervencijski stroški znašali okoli milijon evrov, celotna sanacija pa okoli šest milijonov evrov.

Reševali belgijske skavte

Med petkovim neurjem so v Kokri reševali tudi 47 belgijskih skavtov, od tega 37 mladoletnih, ki so tam taborili. Narasla voda je zalila travnik s taborom, tako da so skavti obtičali na dveh bregovih. Sredi noči so jih rešili preddvorski gasilci. Namestili so jih v hotelu Oskar v Tupaličah, kjer so premraženim skavtom postregli juho in čaj, ker pa je hotel ta čas poln gostov, so jim zasilno namestitev uredili v sejni sobi in garaži. Oskrbeli so jih preddvorski prvi posredovalci, za oblačila je poskrbel Rdeči križ, preko regijskega štaba Civilne zaščite za Gorenjsko pa so jim priskrbeli ležišča in odeje.

Skavti so v Tupaličah ostali do nedelje, včeraj pa so se že preselili na nadomestno lokacijo za taborjenje v Bašlju. Šotore jim je zagotovila regijska Civilna zaščita. V Bašlju bodo skavti po besedah Drekonje ostali do petka, ko je bil že prvotno načrtovan prevoz nazaj v Belgijo. »Njihov tabor v Kokri je v neurju v celoti odneslo, zato so skoraj vsi ostali brez osebnih dokumentov in potrebujejo nadomestne listine, da se bodo sploh lahko vrnili domov. S tem smo seznanili belgijsko veleposlaništvo, tako da je ta težava urejena,« je še povedal Drekonja.

Preglavice tudi drugod

Uprava RS za zaščito in reševanje je sicer poročala, da so imeli preglavice z neurjem v noči na soboto tudi drugod po Gorenjskem. V petek nekaj pred 22. uro je v Stari Fužini zaradi udara strele zagorela stanovanjska hiša. Zgorel je del pročelja in del ostrešja. Gasilci PGD Stara Fužina in Bohinjska Bistrica so požar pogasili. Ob istem času so posredovali gorski reševalci iz Bohinja na grebenu Vratca–Vogel, kjer so reševali pet mladoletnih skavtov, ki so zaradi slabega vremena obtičali. Podhlajene skavte so oskrbeli in pospremili do terenskih vozil, s katerimi so jih nato prepeljali v dolino.

V občini Kamnik je močan veter podrl nekaj dreves, meteorna voda pa je ogrožala več stanovanjskih objektov. Meteorna voda je zalila več objektov tudi v občinah Cerklje na Gorenjskem, Komenda, Vodice, Mengeš, Medvode in Domžale, kjer je tudi odkrilo nekaj streh.

Regijski centri za obveščanje po Sloveniji so sicer v noči s petka na soboto zabeležili okoli dvesto dogodkov, v katerih so intervenirali gasilci 49 prostovoljnih društev gasilskih enot in sedmih poklicnih gasilskih enot. V soboto so posledice neurja po vsej državi odpravljali gasilci 104 prostovoljnih gasilskih društev in poklicnih gasilskih enot ter pripadniki drugih služb.

Oddajte svoj komentar

Kranj 29°

oblačno
vlažnost: 55 %
veter: JV, hitrost: 11 km/h

16/29

torek

16/27

sreda

12/28

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Kranj, 23. julij 2024

Kolesarski izlet v dolino Hrastnice

RAZSTAVE / Škofja Loka, 24. julij 2024

Razstava Martina Ramoveša

PRIREDITVE / Britof, 25. julij 2024

Na ogled predstave Čevljar Baron

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 28. julij 2024

Romarska maša

IZLETI / Kranj, 1. avgust 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Kranj, 3. avgust 2024

Planinski dan invalidov

 

 
 

 

 
 
 

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 06:47, 22. julij

Pričakoval bi, da bi analizo in expertizo Gorenjci, zgornji, spodnji, osrednji, skratka Kranjci. Tko se je pa ta vlada zatekla k Primorcem. ...

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 23:18, 20. julij

Jest se sploh čudim, kako nekomu pride na misel, bolnišnico v Radovljico. No, ideja je že nekaj let stara, tako, da kot se tu pravi, da novi...

Sprememba lastništva v Adrii Tehnika / 21:17, 19. julij

Ali smo Slovenci res tako slabi gospodarji, da moramo kar razprodajati naše firme? Upam, da se ne spomnijo in komu prodajo kar celo Slovenijo.

Sprostili bodo promet s traktorji / 21:14, 19. julij

Nimam nič proti, bi bilo pa lepo od kmetov, da bi, kadar nanosijo zemljo ali druge zadeve na cesto, da to tudi pospravijo za seboj.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 07:55, 19. julij

Ne more biti regijska bolnišnica v neki vasi. Samo Kranj je primerna lokacija. V Radovljici naj pustijo neokrnjeno naravo. Sicer bo župan sl...

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 22:29, 18. julij

Merker1 malo si preberi:
https://www.gorenjskiglas.si/article/20240321/PIS/240329945/1241/gorenjska-bolnisnica

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 14:19, 18. julij

Tako Radovljica kot Jesenice so za spodnji konec Gorenjske, ki je doslej nihče ni nič vprašal, pa bi moral, predaleč. Nihče se ne ukvarja s ...