Predsednik planinske zveze Jože Rovan in župan Jurij Rebolj sta potrdila zavezo k trajnostnemu turizmu. / Foto: Tina Dokl

Jezersko prva gorniška vas

Jezersko je prvi slovenski kraj, ki je postal član mednarodne mreže Gorniških vasi, v katero je bilo doslej vključenih 25 krajev v Avstriji, Bavarski, Italiji in južni Tirolski. Minuli konec tedna je s slovesnostjo v okviru Dneva Alpske konvencije tudi uradno vstopil v to družino.

Jezersko – Skupaj s Planinsko zvezo Slovenije, ki je koordinirala ta projekt, so se na Jezerskem tako zavezali trajnostnemu turizmu. Mednarodna mreža Gorniške vasi (Bergsteigerdörfer) združuje kraje, ki svoj turizem razvijajo na temeljih gorniške tradicije, predvsem pa osnovnih gorniških dejavnosti, brez velike turistične infrastrukture in s trajnostnim pristopom. Gorniške vasi tako izpolnjujejo tudi cilje Alpske konvencije, ki stremi k trajnostnemu razvoju v celotnem alpskem prostoru. Že Julius Kugy je alpski svet videl kot celoto, ki ga niso ovirale meje, je na slovesnosti spomnila Karmen Karničar, ki je povezovala prireditev, na kateri se je zvrstilo več govornikov, z glasbo pa so ga povezali člani Cerkvenega pevskega zbora Jezersko in trije mladi inštrumentalisti, bratranci Smrtnik.

Aktivnosti za vključitev med Gorske vasi so se na Jezerskem skupaj s Planinsko zvezo Slovenije začele pred tremi leti, ko naj bi se prva dva slovenska kraja, Jezersko in Luče, vključila v to mrežo, kamor je bilo Jezersko maja lani tudi sprejeto, je v pozdravnem nagovoru navedel župan občine Jezersko Jurij Rebolj. »Da Jezersko v preteklosti ni razvilo obsežne turistične in druge infrastrukture, smo dolgo časa šteli za pomanjkljivost. Danes pa nam je jasno, da nam je brez velikih hotelskih kompleksov in ostale turistične infrastrukture uspelo ohraniti okolje, ki nam je v ponos, hkrati pa omogoča kakovosten življenjski slog. S sprejeto strategijo razvoja Jezerskega smo se zavezali, da bomo spodbujali tako trajnostni razvoj kraja kot tudi trajnostno naravnani turizem,« je dejal župan in poudaril, da se s cilji Alpske konvencije in Gorniških vasi sklada tudi občinska strategija razvoja turizma.

Podpredsednik Planinske zveze Slovenije Miro Eržen je izrazil zadovoljstvo, da lahko Jezersko pozdravi v mreži Gorniških vasi, ki podpira gorniški turizem, to pa bo med drugim povečalo tudi prepoznavnost Slovenije na svetovnem turističnem zemljevidu. Z razvojem turizma se pojavljajo tudi negativni vplivi, ki so jih države alpskega loka s podpisom Alpske konvencije želele v največji mogoči meri omejiti, Gorniške vasi pa s svojim konceptom in prakso trajnostnega turizma podpirajo ta načela. Na prireditvi je bila navzoča tudi ministrica za okolje Irena Majcen, ki je poudarila, da so Gorniške vasi primer uspešnega prenosa dobre prakse: »Izkušnje mehkega turizma, usmerjenega v pohodništvo, doživ­ljanje narave in krajine, ki ne spreminja prostora z veliko infrastrukturo, a vseeno nudi lokalnim skupnostim možnosti dohodka in preživetja v gorskem območju, ki so ga zastavili v Avstriji, so spodbudile tudi prvo slovensko občino, da se vključi v družino gorniških vasi. Zelo sem vesela, da je Občina Jezersko, kjer so največje bogastvo gore, izbrala to razvojno vizijo in se zavezala, da jo bo uresničevala s svojimi lokalnimi partnerji in prebivalstvom, Planinski zvezi Slovenije pa gre zasluga, da je svoje poslanstvo prepoznala v spodbujanju povezovanja gorništva z lokalnim razvojem.« Da gre za odličen projekt trajnostnega razvoja turizma, je menila tudi državna sekretarka na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Eva Štravs Podlogar, sklada pa se tudi z nacionalno strategijo trajnostne rasti slovenskega turizma in udejanja vizijo razvoja slovenskega turizma, ki je zelena, aktivna in zdrava destinacija za petzvezdična doživetja. O duhu pripadnosti turizmu, ki sloni na gibanju v gorskem svetu, razvoju brez velike tehnične infrastrukture, z odgovornim odnosom do narave in spoštovanjem kulturne in naravne dediščine kraja, je govoril tudi generalni sekretar Alpske konvencije Marcus Reiterer. Da bi uspešno zaživel, potrebuje podporo države, predvsem pa domačega prebivalstva in lokalne oblasti.

Slovesnega dogodka na Jezerskem so se poleg omenjenih udeležili tudi podpredsednik Planinske zveze Nemčije Rudi Erlacher, vodja projekta Gorniške vasi pri Planinski zvezi Avstrije Liliana Dagostin in predsednica Cipre International Katharina Conradin. Župan Jurij Rebolj in predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan pa sta na koncu zavezo k trajnostnemu turizmu potrdila s slovesnim podpisom. Partnerji v projektu so tudi turistični ponudniki na Jezerskem.

Oddajte svoj komentar

Kranj 31°

pretežno jasno
vlažnost: 56 %
veter: JV, hitrost: 11 km/h

18/33

sreda

18/33

četrtek

18/34

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Kokrica, 12. julij 2024

Pohod DU Kokrica

GLASBA / Kranj, 12. julij 2024

V Kranju legendarni The Exploited

 

 
 

 

 
 
 

Kranj se povezuje s Fukuijem / 11:04, 10. julij

Nova priložnost, da se gre župan turista na Japonskem, seveda na občinske stroške. Nova bolnica sredi mesta je res precej mimo. V Murski Sob...

Pred potjo je rekla: »Mat' 'ma jajca, pa gre.« / 07:15, 7. julij

Čestitke! Res velik podvig, vam še veliko podobnih privoščim iz srca!

Odprtje nove ceste spremljal protest / 21:46, 5. julij

Slovenci smo resnično eni čudni ljudje. Če se nič ne gradi se jajcamo, če se gradi protestiramo. So še vedno najboljše obljube, potem se pa nič ne dela?

Obvoznica v Železnikih ni odprta / 11:14, 5. julij

Čez poletje pa res ni za pričakovati, da bodo državni organi izdali vsa dovoljenja. UE stavkajo in večina zaposlenih po ministrstvih je na Hrvaške,. Držimo pesti, da bo obvoznica odrta do konca leta.

Prvič po obvoznici / 10:21, 4. julij

Izjava ministrstva za infrastrukturo: "Kot izhaja iz medijskih objav, so v Občini Železniki brez pooblastil in v nasprotju z zakonskimi pred...

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 04:18, 1. julij

JEK2 bo s proizvodno ceno 180€/MWh (upajmo) konkurenčna samo v zimskem času. Cena iz amortiziranega NEK-a je 40€/MWh. Se bojim, da bo JEK2 nasedel projekt kot TEŠ6.

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:27, 28. junij

JEK2 ja. Samo pri hidroelektrarnah naj ostane, in še veliko manjših naj se zgradi. Enako TEŠi. Časi so taki, da moramo imeti različne vire. ...