V teh dneh umetniški vodja festivala Klavdij Tutta ob pomoči nekaterih članov Likovnega društva Kranj skrbno načrtuje galerijske postavitve po mestnih razstaviščih. / Foto: Igor Kavčič

Črno in belo, likovno

Na letošnjem osmem Mednarodnem festivalu likovnih umetnosti se bo na več kot dvajset razstaviščih s svojimi deli predstavilo 126 avtorjev iz 25 držav. Kranj bo ves oktober državna prestolnica likovne umetnosti.

Kranj – Oktober je v Kranju tradicionalno, letos že osmič po vrsti, namenjen Mednarodnemu festivalu likovnih umetnosti. Kranj z galerijami in razstavišči v ožjem mestnem jedru, ki se jim bo pridružil Razstavni paviljon Jugovic v Spodnjih Bitnjah, bo za mesec dni postal največji likovni salon v državi. Festival je včeraj že odprla prva razstava v Mestni knjižnici Kranj, na kateri se s svojo aktualno likovno produkcijo predstavlja letošnja nagrajenka Majskega salona akademska slikarka Milena Gregorčič, danes zvečer bodo svoja dela v umetniškem dialogu na ogled postavili trije avtorji iz sosednje Avstrije in dva domača umetnika, na še eni razstavi pa se bo soočilo sedem likovnikov iz Likovnega društva Kranj s štirimi kolegi iz Združenja umetnikov Škofja Loka. Že dopoldan so skozi optiko črnega in belega v arhitekturi na vrtu gradu Khislstein svoja kreativna razmišljanja izpostavili štirje arhitekti iz skupine KRARH.

Od vsega začetka je pobudnik in umetniški vodja festivala akademski slikar Klavdij Tutta, ki je po šestih letih znova osmislil temo črno in belo. »Tema se je že prvič pokazala za dobro, zato jo letos ponavljamo, a z drugačnim pristopom. Če smo takrat poiskali predvsem avtorje v slovenskem prostoru, smo tokrat razširili obzorje z avtorji, ki se v svoji umetniški govorici še posebej posvečajo tej zvrsti in prihajajo tudi iz širšega mednarodnega prostora,« je povedal in ob tem v ospredje postavil dejstvo, da bo na festivalu na ogled tudi mnoštvo različnih avtorskih pristopov v svet črno-belega. O tem pričajo sama dela – umetniki nas nagovarjajo tako s figuraliko in krajinami kot z geometrijo in likovno abstrakcijo. V festivalsko ponudbo so vključene tudi različne zvrsti likovne umetnosti, poleg slikarstva, kiparstva, ilustracije in grafike tudi instalacija, video in fotografija ter arhitektura in oblikovanje tekstila.

Kot dodaja Tutta, se je kot vsa leta doslej tudi letos boril za to, da gre za kar najbolj kvalitetna dela tako znotraj opusov posameznih umetnikov kot sodelujočih avtorjev nasploh. »Festival tudi v kvalitativnem smislu vsako leto raste, k čemur pripomorejo tudi selektorji, ki za nekatere festivalske sklope pripravijo izbor avtorjev in del.«

Osrednji dogodek festivala bo že tradicionalni torkov pohod po galerijah starega mestnega jedra. Začel se bo ob 17. uri pred Malo galerijo Likovnega društva Kranj, v kateri so ob bok delom leta 2016 preminulega Janeza Bernika postavili njegove mednarodne sodobnike Picassa, Dalija, Mušiča, Rauschenberga, Vasarelyja, Tapiesa in druge. Dela so si izposodili v Mednarodnem grafičnem likovnem centru in pri zasebnih zbiralcih, mnoge pa so poslali prijatelji likovniki iz različnih koncev sveta.

Festivalski sklop z deli avtorjev iz tujine se nadaljuje v galerijah Gorenjskega muzeja, kjer je na ogled tudi aktualna produkcija slovenskih in likovnikov iz prostora Alpe-Jadran. Umetniška dela so deloma izbrana s strani selektorjev, deloma z njimi na festivalu sodelujejo vabljeni avtorji. Med njimi so tako že uveljavljeni avtorji srednje in starejše generacije pa tudi likovniki na začetku svoje poti. Sledijo razstave na tradicionalnih razstaviščih – Kranjski hiši, Etno Galeriji Desetnica, Cafe Galeriji Pungert, Galeriji Prešernovih nagrajencev ter v vseh razstaviščih Layerjeve hiše. Kot vsako leto se bo tudi tokrat sprehod zaključil v Galeriji dr. Ceneta Avguština, kjer se z deli predstavlja letošnji prejemnik priznanja ZDSLU za življenjsko delo – slikar in grafik prof. Črtomir Frelih. Ob zaključku bodo podelili tudi priznanja in nagrade festivala.

Oddajte svoj komentar

Kranj 21°

pretežno jasno
vlažnost: 92 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

17/32

torek

18/32

sreda

18/34

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

GLASBA / Kranj, 9. julij 2024

Koncert večnih uspešnic Sepulture

IZLETI / Cerklje, 9. julij 2024

Kolesarski izlet DU Cerklje

IZLETI / Kokrica, 12. julij 2024

Pohod DU Kokrica

GLASBA / Kranj, 12. julij 2024

V Kranju legendarni The Exploited

 

 
 

 

 
 
 

Pred potjo je rekla: »Mat' 'ma jajca, pa gre.« / 07:15, 7. julij

Čestitke! Res velik podvig, vam še veliko podobnih privoščim iz srca!

Odprtje nove ceste spremljal protest / 21:46, 5. julij

Slovenci smo resnično eni čudni ljudje. Če se nič ne gradi se jajcamo, če se gradi protestiramo. So še vedno najboljše obljube, potem se pa nič ne dela?

Obvoznica v Železnikih ni odprta / 11:14, 5. julij

Čez poletje pa res ni za pričakovati, da bodo državni organi izdali vsa dovoljenja. UE stavkajo in večina zaposlenih po ministrstvih je na Hrvaške,. Držimo pesti, da bo obvoznica odrta do konca leta.

Prvič po obvoznici / 10:21, 4. julij

Izjava ministrstva za infrastrukturo: "Kot izhaja iz medijskih objav, so v Občini Železniki brez pooblastil in v nasprotju z zakonskimi pred...

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 04:18, 1. julij

JEK2 bo s proizvodno ceno 180€/MWh (upajmo) konkurenčna samo v zimskem času. Cena iz amortiziranega NEK-a je 40€/MWh. Se bojim, da bo JEK2 nasedel projekt kot TEŠ6.

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:27, 28. junij

JEK2 ja. Samo pri hidroelektrarnah naj ostane, in še veliko manjših naj se zgradi. Enako TEŠi. Časi so taki, da moramo imeti različne vire. ...

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 19:40, 26. junij

zarad mene mamo lahko še več nukleark, ampak potem hočem da podremo tudi nekaj hidroelektrarn in ne gradimo novih. pa ne smemo pustiti da to...