Miran Štular / Foto: osebni arhiv

Upokojeni gasilec, ki teče, da pomaga otrokom z rakom

Ko je pred časom Miran Štular z Jezerskega za trening pretekel tematsko pot po Ravenski Kočni do tovorne žičnice ter nadaljeval naprej na Štularjevo planino in po poti s Češke koče proti domu, mu je prišlo na misel, da bi na teh stezicah lahko organizirali enega lepših trail tekov v Sloveniji.

Tečem – pomagam otrokom z rakom se imenuje dobrodelni trail tek, ki ga bo 23. septembra letos gostilo Jezersko. Start bo v Parku Jezersko ob 11. uri. Tek ni tekmovalne narave. Proga je dolga 15 kilometrov in ima za okoli 700 »višincev«. Tekaški dogodek pomaga organizirati tudi Inštitut Zlata pentljica, ki mu bodo podarili vsa sredstva, zbrana s startninami. Več informacij o dobrodelnem trail teku najdete na tek-jezersko.si.

»Milijon je razlogov, zaradi katerih vem, da to, kar sem si zadal, ni naloga, temveč poslanstvo, ki ga bom uresničil.«

Miran Štular se je rodil na Spodnjem Jezerskem. Večino otroštva je sicer preživel v Kokri, nekaj časa je živel tudi v Kranju in Radovljici, a se je vrnil na Jezersko.

Tako rekoč vse življenje je bil poklicni gasilec, član Gasilsko reševalne službe Kranj. In če je imel to srečo, da je celotno poklicno kariero lahko pomagal ljudem v stiski, zakaj tega ne bi nadaljeval še kot upokojenec, pravi. Tako se je odločil, da svoje tekaške izkušnje prenese na organizacijsko področje in skupaj s prijatelji in podporniki poskusi organizirati dobrodelno tekaško prireditev, katere celotni izkupiček bi bil namenjen Inštitutu Zlata pentljica. Ideja je naletela na pozitiven odziv.

»Prireditve, kakršna bo tokratni tek, niso namenjene le zbiranju denarne pomoči za izvajanje dejavnosti inštituta. Pomembno je tudi druženje in ozaveščanje širše javnosti o raku otrok, o težavah, s katerimi se srečujejo med potekom zdravljenja in po njem. Osnovni namen Inštituta Zlata pentljica – otroci z rakom je, da otroci in mladostniki, ki so v otroštvu zboleli za rakom, ozaveščajo vrstnike in širšo javnost o svoji bolezni, se družijo in si med seboj pomagajo,« pojasni Štular.

Zakaj je izbral ravno otroke z rakom, nas zanima. Odzove se s humorjem, češ da imata z rakom neporavnane račune. Oče je umrl zaradi raka, njegova najljubša stara mama, najboljši prijatelj iz mladosti, nam zaupa. »Oče je bil star 55 let, stara mama 72, prijatelj pa ni dočakal niti 50. Pa tudi soproga se je srečala z rakom na dojki …« našteva. Njega je »preskočil«. Zametke ideje pa je dobil že, ko je imela hči v otroštvu vročinske krče in je zaradi njih pristala na ljubljanski pediatriji. Obdržali so jo na opazovanju. Spominja se, kako so v času, ko sta prišla s soprogo ponjo, na oddelek otroci prihajali na kemoterapijo. »Ko vidiš tiste oči … in otroke brez las …« pripoveduje, se je odločil, da če bo kdaj kaj organiziral, se bo spomnil nanje. »Skratka, milijon je razlogov, zaradi katerih vem, da to, kar sem si zadal, ni naloga, temveč poslanstvo, ki ga bom uresničil.«

Dogodek ne bo namenjen le tekačem

Udeležili se ga bodo namreč tudi junaki Zlate pentljice, zato bo osrednji del prireditve namenjen njim. »Na sestanku z vodji Inštituta Zlata pentljica so mi predlagali, da jim predstavimo naš kraj in dejavnosti, značilne zanj. Zato prireditev ne bo samo tek, temveč festival, ki bo zaznamoval september kot mesec boja proti otroškemu raku.« Poimenoval ga je Tečem – pomagam otrokom z rakom. Znotraj festivala bo organiziran tudi otroški tek, ki bo namenjen prav omenjenim junakom. Ta bo seveda krajši, dolg morda kakšen kilometer.

V nadaljevanju Štular spregovori še o delavnicah, ki bodo potekale v sklopu festivala. Tako bodo otroci lahko na eni spoznavali pohodništvo in gorništvo, da pa bo stvar še bolj zanimiva, so mu domači gorski reševalci obljubili, da bodo naredili krajšo t. i. tirolsko žičnico, ki bo delovala kot jeklenica za spust in udeleženci delavnice se bodo lahko po njej tudi spustili. Potem bo tu likovna delavnica, ker se veliko otrok izraža na ta način. V etno delavnici bo domačinka Mija Murovec prikazala običaje z Jezerskega in povedala kaj o preteklosti kraja, ker pa so otroci izrazili željo – veliko jih namreč prihaja iz mestnega okolja –, da bi videli tudi domače živali, so se organizatorji dogodka povezali tudi s Šenkovo domačijo. Za peto delavnico pa bodo poskrbeli člani PGD Jezersko. Pripravili bodo manjši poligon, kjer se bodo otroci spoznali z gasilsko opremo in jo lahko tudi preizkusili. Povezali pa se bodo tudi z osnovno šolo na Jezerskem, je še povedal Štular.

Namesto medalje zlata pentljica

Jezersko bo tako dobrodelni trail tek gostilo 23. septembra letos. Start bo v Parku Jezersko, cilj pa pri Planšarskem jezeru. Proga bo dolga 15 kilometrov, s 700 »višinci«. Več informacij o teku najdete na spletni strani tek-jezersko.si. Miran Štular dodaja, da ker gre za tek v naravi in ker ta nima časovne omejitve in je bolj dobrodelno-rekreativen, ga lahko tudi prehodite. »Na startu bomo sicer sprožili štoparico, toda vsak tekač bo tekmoval izključno sam s sabo. Progo boste lahko pretekli, prehodili ali si jo skrajšali po lastnih željah. Pomembno je le, da se teka udeležite z željo pomagati otrokom z rakom in da se odkljukate v cilju.« In zaključil: »Namesto medalje pa bo tokrat vsakega v cilju čakala zlata pentljica, ki simbolizira mesec boja proti raku otrok.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 23°

zmerno oblačno
vlažnost: 69 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

17/32

nedelja

16/33

ponedeljek

15/34

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

GLASBA / Škofja Loka, 15. julij 2024

Mednarodni cikel koncertov

IZLETI / Cerklje, 16. julij 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Škofja Loka, 20. julij 2024

Spominska slovesnost v Dolenji vasi

PRIREDITVE / Kranj, 3. avgust 2024

Planinski dan invalidov

 

 
 

 

 
 
 

Na olimpijskih igrah tudi številni Gorenjci / 15:41, 13. julij

Tale Franjo bi pa lahko uporabil drugo besedo, npr. skregan, razdvojen. Sicer pa v športu uk'p držimo.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 11:35, 12. julij

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 11:05, 12. julij

Edina logična lokacija je Kranj, ki ima sam več prebivalcev kot celotna zgornja gorenjska skupaj. Je tretje največje slovensko mesto in edino brez bolnišnice.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 08:03, 12. julij

Bližina avtocestnega priključka so dodatne točke; hrup zaradi bližine avtoceste so negativne točke. Razumi kdor more.

Kranj se povezuje s Fukuijem / 11:04, 10. julij

Nova priložnost, da se gre župan turista na Japonskem, seveda na občinske stroške. Nova bolnica sredi mesta je res precej mimo. V Murski Sob...

Pred potjo je rekla: »Mat' 'ma jajca, pa gre.« / 07:15, 7. julij

Čestitke! Res velik podvig, vam še veliko podobnih privoščim iz srca!

Odprtje nove ceste spremljal protest / 21:46, 5. julij

Slovenci smo resnično eni čudni ljudje. Če se nič ne gradi se jajcamo, če se gradi protestiramo. So še vedno najboljše obljube, potem se pa nič ne dela?